27.10.2013

Od dagerotypu do fotopocztówki


Plan sesji i katalog wystawy.


18 X wzięłam udział w sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez Centrum Edukacji Przyrodniczej TPNu (ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane). Panele wykładów uzupełniał m.in. pokaz ambrotypii oraz wernisaż wystawy Wiesława Szymaniaka. Twórca zaprezentował efekty czteroletniej pracy w technice szlachetnej, jaką jest guma.

Wystawa czynna do 17 listopada /pn–sob 8.00–16.00/


Z ciekawostek wyłowionych na wykładach – urywki z notatek:

O dagerotypie w zbiorach TPN, który przedstawia Tytusa Chałubińskiego z żoną, wykonanym wprawdzie przed przyjazdem lekarza do Zakopanego, ale "zaadoptowanym z jego osobą", niejako z rozpędu.

O artystach, którzy na potrzeby prasy przerysowywali pierwsze tatrzańskie fotografie wg własnej inwencji umieszczając na kopii np. smreki na Zawracie lub (wypchaną) kozicę (z muzeum) dla dopełnienia kompozycji.

O zdjęciu urodzinowym Tytusa Chałubińskiego z okazji 60-tki – rok po jego faktycznym jubileuszu. (Na odbitki czekał kolejne 2 lata.)

O szklarni wykonanej z płyt kolodionowych...Fotorelację z wystawy zamieszczę już w listopadzie :)

2 komentarze:

  1. It was an exhibition of old, special technique in photography by Wiesław Szymaniak. He's not only an artist taking photos in the mountains, he is also a teacher of physics :)

    OdpowiedzUsuń