27.10.2013

Od dagerotypu do fotopocztówki


Plan sesji i katalog wystawy.


18 X wzięłam udział w sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez Centrum Edukacji Przyrodniczej TPNu (ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane). Panele wykładów uzupełniał m.in. pokaz ambrotypii oraz wernisaż wystawy Wiesława Szymaniaka. Twórca zaprezentował efekty czteroletniej pracy w technice szlachetnej, jaką jest guma.

Wystawa czynna do 17 listopada /pn–sob 8.00–16.00/


Z ciekawostek wyłowionych na wykładach – urywki z notatek:

O dagerotypie w zbiorach TPN, który przedstawia Tytusa Chałubińskiego z żoną, wykonanym wprawdzie przed przyjazdem lekarza do Zakopanego, ale "zaadoptowanym z jego osobą", niejako z rozpędu.

O artystach, którzy na potrzeby prasy przerysowywali pierwsze tatrzańskie fotografie wg własnej inwencji umieszczając na kopii np. smreki na Zawracie lub (wypchaną) kozicę (z muzeum) dla dopełnienia kompozycji.

O zdjęciu urodzinowym Tytusa Chałubińskiego z okazji 60-tki – rok po jego faktycznym jubileuszu. (Na odbitki czekał kolejne 2 lata.)

O szklarni wykonanej z płyt kolodionowych...Fotorelację z wystawy zamieszczę już w listopadzie :)

2 komentarze:

  1. Very nice entry!

    OdpowiedzUsuń
  2. It was an exhibition of old, special technique in photography by Wiesław Szymaniak. He's not only an artist taking photos in the mountains, he is also a teacher of physics :)

    OdpowiedzUsuń